Hoppa till huvudinnehåll

Hur en studerande tar ett läromedel i bruk

Aktivering av ett läromedel som skolan har skaffat

Uppdaterad för mer än ett år sedan

Då en skola beställt licenser från Studeo, kan en studerande helt enkelt ta i bruk läromedlet genom att mata in den anslutningsnyckel som läraren delar ut i inmatningsfältet där det står "Gå med i gruppen" på profilens framsida.

I gymnasiet måste en studerande dessutom bekräfta sin rätt att använda det material som betalas av skolan eller köpa materialet själv, ifall hen inte omfattas av den utvidgade läroplikten. Här hittar du instruktioner för att ta i bruk läromedel som skolan betalar.

Paketlicens

Om skolan har beställt en paketlicens, som ger studerande tillgång till alla Studeos läromedel, sker anslutningen på samma sätt som ovan.

I båda fallen är det viktigt att informationen i den studerandes profil är korrekt. Om informationen är felaktig, kan den studerande inte använda materialet som betalats av skolan. Alla användare kan vid behov ändra sin läroanstalt i profilen. Man kommer till sin profil genom att klicka på ikonen som ser ut som ett huvud i nedre kanten av det vänstra verktygsfältet.

Användning av läromedel från en annan läroanstalt

Ibland kan det finnas behov för den studerande att ta i bruk läromedel vid någon annan läroanstalt än den egna. Då kan den studerande tillfälligt byta läroanstalt i sin profil innan hen skriver in anslutningsnyckeln. Efter att man aktiverat licensen byter man tillbaka till den egna läroanstalten.

Fick du svar på din fråga?