Siirry pääsisältöön

Mielipide-tehtävän luominen

Voinko teettää Studeossa äänestyksiä tai kyselyitä? Miten luodaan Mielipide-tehtävätyypin tehtävä?

Päivitetty yli kuukausi sitten

Mielipide-tehtävätyyppi sopii esimerkiksi anonyymien kyselyiden tekemiseen, äänestyksiin, osaamisen yleiseen testaamiseen, palautteenantoon tai itsearviointiin.

Tehtävässä opiskelija vastaa opettajan asettamiin väittämiin. Vastaukset tulevat näkyviin ryhmäkohtaisina tilastoina. Yksittäisen opiskelijan vastausta ei ole mahdollista saada näkyviin, sillä tehtävän vastaukset anonymisoidaan. Opettaja kuitenkin näkee, ketkä tehtävään ovat vastanneet. Jos haluat nähdä yksittäisen opiskelijan vastaukset, käytä Monivalinta-tehtävätyyppiä.

Tehtävä on konetarkisteinen. Opiskelija saa tehtävästä määritellyt pisteet, kun hän vastaa tehtävän kaikkiin kysymyksiin.

Näin luot Mielipide-tehtävän

1. Valitse luvun tehtävien yläpuolelta Luo tehtävä.

Kuvakaappaus Tehtävät-valikosta, jossa korostettuna painike Luo tehtävä

2. Valitse tehtävätyypiksi Mielipide.

Kuvakaappaus Luo tehtävä -näkymästä, jossa valittuna tehtävätyypiksi Mielipide


4. Anna tehtävälle otsikko ja määrittele maksimipisteet.

5. Lisää tehtävänanto ja muokkaa kynätyökalulla väittämiä ja vastausvaihtoehtojen otsikoita. Voit lisätä väittämiä ja vastausvaihtoehtoja klikkaamalla +-merkkiä.

Kuvakaappaus mielipidetehtävän luontinäkymästä.


6. Valitse Tallenna.

Mielipide-tehtävä opiskelijalle

Yllä olevien esimerkkien mukaan luotu tehtävä näyttää opiskelijalle tältä.

Kuvakaappaus valmiista mielipidetehtävästä

Opiskelija vastaa arviointiin ja palauttaa tehtävän valitsemalla Lähetä vastaus. Kun opiskelijat ovat vastanneet, näet tulokset valitsemalla Näytä kyselyn tulokset. Kysely on anonyymi, eli näkyville tulevat vain vastaustilastot, ei yksittäisen opiskelijan vastaus. Opiskelijakin saa kyselyn tilastot näkyville vastattuaan kyselyyn.

Kuvakaappaus mielipidetehtävällä toteutetun kyselyn tuloksista.

Huom.! Jos kyselyyn on vastannut vain yksi opiskelija, tuloksia ei voida näyttää anonymisoinnin vuoksi.

Jos haluat käyttää Mielipide-tehtävätyyppiä itsearvioinnissa, lisää tehtävän luontivaiheessa tehtäväluokaksi Itsearviointi. Tarkemmat ohjeet itsearviointitehtävän luomiseen ovat artikkelissa Itsearviointi.

Hakusanat

mielipidetehtävä, kysely opiskelijoille, anonyymi kysely

Vastasiko tämä kysymykseesi?